Cel mikrosilniki stomatologiczne

Nowoczesny mikrosilnik stomatologiczny jest niezbędnym elementem wyposażenia gabinetu. Dzięki niemu przeprowadzane zabiegi mogą być bardziej komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o tym sprzęcie, przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy, czym jest mikrosilnik stomatologiczny, do czego służy oraz jakie parametry powinien mieć, aby najlepiej spełniał swoją funkcję.

C PUMA INT+

Serce każdej kątnicy i prostnicy, czyli mikrosilnik stomatologiczny
Prostnice i kątnice to jedne z podstawowych narzędzi, z których korzysta stomatolog podczas pracy. Są to wiertarki dentystyczne, czyli narzędzia stosowane do opracowania twardych tkanek zęba i materiałów stomatologicznych. Wykorzystywane są w protetyce i ortodoncji. Montuje się w nich wiertła, które wprawiane są w obroty za pomocą mikrosilników. Częstotliwość tych obrotów może wynosić od 500 do 25 tysięcy na minutę w przypadku prostnic i od 500 do nawet 200 tysięcy na minutę, gdy mowa o kątnicach.

Mikrosilnik stomatologiczny – rodzaje
Mikrosilniki elektryczne podzielić możemy na dwa rodzaje: pneumatyczne i elektryczne. Zazwyczaj wybór jednego z nich podyktowany jest osobistymi preferencjami i przyzwyczajeniami dentysty. W ofercie specjalistycznych sklepów zaopatrujących gabinety w potrzebne sprzęty dostępne są oba rodzaje mikrosilników. Różnią się między sobą specyfikacją. Najważniejszym parametrem jest liczba obrotów na minutę.

Sprzęty napędzane przez mikrosilnik
Jednym ze sprzętów napędzanych przez mikrosilnik protetyczne jest kątnica stomatologiczna. Możemy wyróżnić trzy rodzaje kątnic w zależności od szybkości wykonywanych przez nie obrotów. Żeby ułatwić ich rozróżnianie, oznacza się je kolorami: zielonym, niebieskim i czerwonym.

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Wypełnienia stomatologiczne (potocznie zwane przez nas plombami) to materiał odbudowujący utracone w wyniku uszkodzeń mechanicznych lub na skutek próchnicy tkanki zęba. Wypełnienie nie jest wyłącznie kaprysem powodowanym kwestiami estetycznymi. Ubytek może powodować ból, ponieważ jest podatny na działanie na przykład bakterii czy temperatur. W gabinecie stomatologicznym do wyboru mamy wiele rodzajów plomb, oto kilka z nich.

Related Posts

Leave a Reply