Dlaczego lampy polimeryzacyjne są wykorzystywane w nowoczesnej stomatologii?

Lampa polimeryzacyjna stomatologiczna to urządzenie wykorzystywane do utwardzania materiałów dentystycznych. Odgrywa w stomatologii bardzo ważną rolę, gdyż obecnie uzupełnianie wielu ubytków odbywa się z udziałem materiałów fotokompozytowych. Wypełnienia polimerowe są produkowane z substancji płynnych lub stałych, które pod wpływem działania lampy zmieniają swoje właściwości. Urządzenia te emitują zimne promieniowanie i nie nagrzewają się. Są dodatkowo bardzo ciche.

Dlaczego lampy polimeryzacyjne są wykorzystywane w nowoczesnej stomatologii?
Na samym początku lampy polimeryzacyjne stanowiły źródło światła i emitowały promieniowanie ultrafioletowe. Było ono jednak zbyt silne i niekorzystnie wpływają na ludzki organizm. Szybko więc z niego zrezygnowano, chociaż bardzo skutecznie utwardzało laki w szczelinach zębowych.

W gabinetach dentystycznych lampy pojawiły się ponownie po jakimś czasie, ale w zmienionej odsłonie. Zastosowano w nich specjalne filtry, które zatrzymują szkodliwe promieniowanie. Przepuszczały one tylko określony rodzaj światła. Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić pracę stomatologa bez praktycznych lamp polimeryzacyjnych.

Popularność materiałów fotokompozytowych jest obecnie bardzo duża. Są one podstawą nowoczesnej stomatologii. Zazwyczaj są to wypełnienia stałe lub płynne. Ostateczną formę przybierają jednak dopiero na skutek oddziaływania promieniowania emitowanego właśnie przez stomatologiczną lampę polimeryzacyjną. Dzięki nim można dokładnie wypełniać ubytki zębowe.

Poza tym lampy te są wykorzystywane w przypadku materiałów, które są wprowadzane do jamy ustnej w celu usunięcia próchnicy. Urządzenia emitują światło zimne, które nie nagrzewa zębów pacjenta. Wyróżniają się także niskim poziomem hałasu. Powodują za to błyskawiczne utwardzenie danego materiału. Dzięki nim cały proces plombowania uległ ogromnemu skróceniu.

Lampy polimeryzacyjne stomatologiczne i ich najważniejsze zalety
Polimeryzacja pozwala na znaczne przyspieszenie procesu wysychania kleju montowanego w zamkach aparatów ortodontycznych. Skraca także utwardzanie plomb. To jednak nie wszystkie zalety, jakie mają nowoczesne lampy polimeryzacyjne.

Tego typu urządzenia dokonują całkowitego utwardzenia kompozytu w kilka sekund. Pod tym względem znacznie wygrywają z popularnymi przed laty lampami halogenowymi. Krótki czas naświetlania połączony z wysoką mocą sprzętu, skutecznie niweluje problem przegrzewania się miazgi zębowej. Pacjent nie odczuwa światła ultrafioletowego wydzielanego przez lampę. Duże znaczenie ma także bezprzewodowa praca lamp polimeryzacyjnych. Najlepsze modele na rynku na jednym ładowaniu działają bardzo długo.

Zobacz więcej: https://www.dentalzz.pl

Related Posts