Leczenie kanałowe – procedura i sprzęt

Endodoncja (leczenie kanałowe) dotyczy leczenia chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Należy ona do najtrudniejszych metod leczenia w stomatologii zachowawczej. Do tej pory wiązała się z przykrymi odczuciami pacjenta, jak i niepewnymi wynikami leczenia. Obecnie, dzięki rozwojowi stomatologii, leczenie endodontyczne stało się o wiele prostsze.

Leczenie kanałowe – sprzęt
Ta forma leczenia wymaga profesjonalnego sprzętu, w którego skład wchodzi: specjalistyczny mikroskop operacyjny, elektroniczny endometr, maszynowe narzędzia służące do opracowywania kanałów oraz radiowizjografia (endometr stomatologiczny).

Ważne! Urządzenia pozwalają na wgląd do wnętrza komory zęba oraz kanałów. Ponadto pozwalają na dokładne określenie długości kanału.

Leczenie kanałowe – procedura
Na podstawie zdjęcia RTG stomatolog określa, jakie kroki należy podjąć dalej. Nowoczesne leczenie endodontyczne jest przede wszystkim zabiegiem bezbolesnym – po wykonaniu znieczulenia, stomatolog zakłada na chorym zębie gumowy separator (system do obturacji endodontyczny). Dzięki tej osłonie ślina, zawierająca bakterie, nie dostaje się do otwartego zęba.

Ważne! Zaaplikowana przez dentystę masa wcieka we wszystkie zakamarki zęba – pozwala to na idealną szczelność.

Po wypełnieniu zęba należy jeszcze raz wykonać prześwietlenie, które pozwoli stwierdzić, czy ząb został dobrze wyleczony.

Ważne! Nowoczesna metoda leczenia endodontycznego pozwala na całkowite wyleczenie zęba już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Related Posts

Leave a Reply