Czym jest turbina, kątnica na mikrosilnik oraz prostnica?

Na samym początku warto zrozumieć, że to co wierci w naszym zębie to nie jest kątnica ani żadna inna wiertarka. Tak naprawdę to zadaniem różnych wierteł będzie odpowiednie pracowanie na naszych zębach, a wiertarki będą je odpowiednio wprawiać w ruch. Poszczególne rodzaje wiertarek będą wykorzystywane w różnych celach tak, aby odpowiednio dopasować się do konkretnej sytuacji.

YUSENDENT COXO CX235-1C

Kątnica
Ten rodzaj wiertarki wykorzystujemy szczególnie często w różnych klinikach zajmujących się profilaktyką jamy ustnej, ponieważ skorzystać możemy z kilku modeli. Kątnica przyspieszająca spośród pozostałych rodzajów wiertarek stomatologicznych wyróżnia się swoją budową. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że miejsce, do którego będziemy przymocowywać odpowiednie wiertła znajduje się na pochylonej pod kątem szyjce. Podstawową własnością tego urządzenia będzie zróżnicowana szybkość obrotów. Ze względu na to kryterium możemy wymienić:
bardzo wolny obrót,
wolny obrót,
normalny obrót,
szybki obrót.

Prostnica
Ten rodzaj wiertarki stomatologicznej jest na ogół bardzo podobny do wyżej wymienionej kątnicy. Po pierwsze jest ona zasilana poprzez mikrosilnik elektryczny. Widoczną różnica będzie natomiast budowa. Prostnica stomatologiczna, jak sama nazwa wskazuje jest całkowicie prosta. Inne będą też osiągalne prędkości, w tym narzędziu możemy się spodziewać zakres pomiędzy 500 a 25 tys. obrotami na minutę. Wykorzystuje się ją najczęściej podczas wykonywania protez oraz zabiegów związanych z odpowiednim ułożeniem zgryzu.

Turbina
Turbina stomatologiczna to również jeden z rodzajów wiertarek stomatologicznych, a więc służy do opracowywania zębiny dzięki odpowiednim wiertłom. To czym turbina różni się od wcześniej wymienionych przykładów to sposób zasilania. W tym przypadku wykorzystuję się sprężone powietrze, a nie jak w przypadku kątnicy czy prostnicy mikrosilnik elektryczny.

Related Posts

Leave a Reply