Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze unitu stomatologicznego?

Po czwarte: ELEKTRYCZNY czy PNEUMATYCZNY ?

Pod pojęciem unitu elektrycznego lub pneumatycznego rozumiemy sposób w jaki steruje się unitem stomatologicznym i jego podzespołami. Wraz z rozwojem stomatologii czy szeroko pojętej medycyny stosowany sprzęt również staje się bardziej zaawansowany technicznie i oferuje większą funkcjonalność. W unitach stomatologicznych powszechnie stosujemy mikrosilniki elektryczne, skaler ultradźwiękowy, lampy polimeryzacyjne i inne elementy sterowane elektrycznie. Stąd zbyteczne wydaje się dublowanie niezbędnego sterowania elektrycznego dodatkowym pneumatycznym (dobrą analogią z życia codziennego są dawne telefony na korbkę i współczesne smartfony, aby zadzwonić nie potrzeba już zakręcić korbką). Powietrze w unicie niezbędne jest jedynie do dmuchawki, spray-u, chłodzenie mikrosilników i napędu turbiny.

Gu-p206

Obalić należy mit, że unit elektryczny jest bardziej awaryjny od pneumatycznego. Dobrze wykonany unit elektryczny jest niezawodny i może pracować długie lata. Natomiast w unicie sterowanym pneumatycznie mogą ulegać starzeniu uszczelki, membrany i inne elementy wykonane z gumy.

Handlowcy z firm oferujących unity pneumatyczne często twierdzą, że jak nie będzie prądu to można kontynuować pracę. To kolejny mit. Jak zabraknie zasilania elektrycznego to nie będzie również powietrza dostarczanego do unitu, gdyż zapewniający je kompresor przestanie pracować. Nie będzie również oświetlenia pola zabiegowego.

Po piąte: „NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI”

Prawie wszystkie nowe unity wyglądają na pierwszy rzut oka ładnie. Mają tapicerki w ulubionych przez nas kolorach, a elementy obudów są w jasnych błyszczących kolorach. Ale wybierając unit należy również brać pod uwagę jak jest on zbudowany w środku, bo ma to wpływ na niezawodność i trwałość. Może warto poprosić sprzedawcę aby pokazał wnętrze unitu?

Poniżej przykłady dwóch wnętrz unitów, których producenci wykazali się różną kulturą techniczną. Przy okazji można również porównać wygląd wnętrza większości unitów pneumatycznych z unitem elektrycznym.

Jest to dla wszystkich nas bardzo ważny argument przy wyborze sprzętu. Oczywiście jest ona wypadkową wszystkich elementów przedstawionych powyżej. Zastosowanie nowoczesnych technologii, bardzo dobrej jakości materiałów, zapewnienie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego podnosi wartość i cenę sprzętu. Ponieważ jednak kupują Państwo ten sprzęt na długie lata, chcą aby pracował dla Państwa bezawaryjnie przynosząc dochód i nie tracił na swojej wartości, to cena nie powinna być główny kryterium przy wyborze nowego unitu. Bo często tańszy unit stomatologiczny przenośny większych nakładów podczas jego eksploatacji.

Related Posts

Leave a Reply