Co należy wiedzieć przed zakupem lup stomatologicznych ?

Zanim kupimy lupy stomatologiczne zabiegowe będziemy musieli ustalić dwa najważniejsze parametry jakimi są ogniskowa i powiększenie. Parametry ustalane są w fabryce podczas produkcji, a klient nie będzie miał możliwości zmian po dokonanym zakupie. Stąd bardzo ważne jest, aby zarówno ogniskowa jak i powiększenie były dobrane idealnie.

Ymarda 6.0X 420mm Lupy dentystyczne

Ogniskowa
Ogniskowa to odległość między oczami lekarza a jamą ustną pacjenta. Jest zależna od naszych preferencji, wzrostu i rodzaju wykonywanej pracy. Zazwyczaj wynosi od 30 do 55 cm. Dobór ogniskowej ma charakter bardzo indywidualny. Lekarze niżsi niż 180cm wybierają częściej lupy zabiegowe z ogniskową około 34cm. Wyżsi natomiast wybierają lupy o ogniskowej powyżej 42cm. Jednak nie jest to reguła.

Powiększenie
lupy stomatologiczne ze światłem mają możliwość powiększenia od 2 do 5 razy. Lekarze, którzy dopiero zaczynają pracę z lupami zabiegowymi najchętniej wybierają powiększenie 2-3 razy. Również dla bardziej doświadczonych stomatologów są to idealne powiększenia. Mocniejsze powiększenia 4-5 razy czasami są wykorzystywane do bardzo precyzyjnych zabiegów endodotycznych bądź mikrochirurgicznych.

To jednak nadal nie wszystkie parametry jakie musimy ustalić przed zakupem lupy. Równie ważne, wpływające na komfort pracy jest odpowiedni dobór :
głębi ostrości
rozstawu źrenic
kąta przesuwu i patrzenia w pionie
Dodatkowe parametry jakie możemy brać pod uwagę to między innymi :
waga mikroskopy operacyjne
osłonka na soczewki
dostępność serwisu
wodoszczelność
możliwość montażu oświetlenia

Related Posts

Leave a Reply