Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze dentystycznego aparatu rentgenowskiego?

Trudno wyobrazić sobie współczesny gabinet stomatologiczny bez sprzętu RTG. Oczywiście jest możliwe kierowanie pacjentów na badania RTG do innych placówek, pozostając jedynie przy prowadzeniu procesu leczenia, jednak tak funkcjonujących gabinetów jest obecnie coraz mniej. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając sprzęt RTG do gabinetu stomatologicznego?

AD-60P

To dość mocno determinuje potrzebę posiadania konkretnego sprzętu RTG, który zagwarantuje nam wszystko, czego potrzeba do jak najlepszego wykonywania pracy stomatologa i skutecznego leczenia pacjentów. Inną ważną sprawą jest wielkość gabinetu. Jeśli gabinet posiada jedno stanowisko to warto dobrać sprzęt RTG właśnie pod takie jego wykorzystanie. Jeśli natomiast mamy gabinet wielostanowiskowy to zdecydowanie lepiej zainwestować w sprzęt, który da nam komfort pracy w takich warunkach, a przy tym będzie na tyle mobilny, aby w razie potrzeby obsłużyć wszystkie stanowiska gabinetowe.

Nie zapominajmy, że takie urządzenia potrafią ważyć kilkadziesiąt kilogramów i nie zawsze da się je zamontować tak, jak byłoby nam najwygodniej. Zatem to, jaki rodzaj wybierzemy, zależy od wielkości gabinetu, jego konstrukcji i liczby stanowisk, które ma obsłużyć oraz od wielkości pomieszczenia. Dane techniczne aparatów są oczywiście bardzo ważne, ale jeśli źle dopasujemy sprzęt do naszych wymagań, to nawet najlepszy i najdroższy aparat nie pozwoli nam osiągnąć spodziewanych wyników.

W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem urządzenia te, chociaż są relatywnie tanie, dają niesamowite możliwości diagnostyczne. Trzecim rodzajem urządzeń RTG stosowanych w stomatologii są tomografy 3D. To już naprawdę zaawansowane urządzenia, które często dysponują lepszymi czujnikami przechwytującymi obraz (aparat rtg stomatologiczny) oraz oferują zmienny tor ruchu głowicy – niejako dopasowując się do anatomii pacjenta, aby jak najlepiej zwizualizować interesujące lekarza tkanki. Przy tym oprócz trybu pełnej panoramy dla dorosłych i dla dzieci, dają najczęściej także możliwość wykonywania półpanoram, zdjęć celowanych na zęby przednie oraz zatoki szczękowe.

Related Posts