Czym są wiertarki stomatologiczne?

Na samym wstępie warto zrozumieć, do czego służy kątnica stomatologiczna. NSK, KaVo i wiele innych tajemniczych skrótów widniejących zaraz obok kątnicy to nic innego niż nazwa producenta danego urządzenia – to nie to oznaczenie mówi nam o konkretnym zastosowaniu. Po pierwsze wśród wiertarek mamy – kątnice, turbiny i prostnice. Każda z nich służy do pracy na tkankach twardych, ale bezpośrednią pracę wykonuje wiertło stomatologiczne.

Napędem dla kątnic i turbin będzie mikrosilnik, dlatego często w opisach produktów możecie znaleźć już połączone frazy „kątnice NSK na mikrosilnik”. Inaczej jest w przypadku turbiny, która napędzana jest sprężonym powietrzem. Te dwa sposoby zasilania sprawiły, że możemy podzielić wiertarki na:

szybkoobrotowe – tutaj znajdziemy jedynie turbinę powietrzną (i ewentualnie kątnice z czerwonym oznaczeniem),
wolnoobrotowe – a w tej kategorii mamy dwie pozostałe wiertarki, czyli kątnice i prostnice.
Wiertarki szybkoobrotowe mają ten mankament, że podczas ich używania często wytwarza się ciepło. Aby zniwelować szkodliwe działanie, jakie ma wysoka temperatura, ochładza się zarówno narzędzie, jak i tkanki. W przypadku kątnic, a szczególnie prostownic to zjawisko jest dużo mniej zauważalne.

Podział kątnic
Teraz spójrzmy na jeszcze węższą kategoryzację wiertarek stomatologicznych. Wśród samych kątnic możemy wymienić 4 osobne rodzaje – ze względu na szybkość obrotów oraz czas przyspieszenia i redukcji. Odpowiednie kolorowe oznaczenia ułatwiają dobór danej wiertarki, ponieważ w zależności od zabiegu wymaga się innych parametrów.
Możemy wymienić kątnice typu:

bardzo wolny obrót, które będą oznaczone podwójnym zielonym paskiem, a ich maksymalna prędkość wyniesie do 2,7 tys. obrotów na minutę,
wolny obrót to rodzaj kątnic, które wyróżnia pojedynczy zielony pasek, inaczej nazywamy ją kątnicą zwykłą, a jej prędkość wynosi 7,4 tys. obrotów na minutę,
normalny obrót jest pokazany poprzez jeden niebieski pasek, obroty mogą tutaj wynosić do 40 tys. obrotów na minutę,
szybki obrót to prędkości osiągające nawet 200 tys. obrotów na minutę, ten model rozpoznamy przez czerwony pasek.
Wybór odpowiedniej wiertarki jest istotny, ponieważ do różnych schorzeń trzeba będzie wykorzystać urządzenie o innych predyspozycjach. Wśród problemów jamy ustnej, które są rozwiązywane poprzez skorzystanie z kątnicy możemy wymienić:

usuwanie próchnicy,
wygładzanie szkliwa,
odpowiednie kształtowanie uzupełnień, tak aby pasowały naturalnie do naszej jamy ustnej,
przygotowywanie ubytków próchnicowych i koron,
zmiana wypełnienia.

Related Posts